Twoje oczy są przekrwione, chociaż się wysypiasz i stronisz od alkoholu? Problem może mieć wiele przyczyn – niektóre nie mają związku z poważnymi chorobami, inne mogą na nie wskazywać. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jak pokonać tę dolegliwość.
Czerwone oczy – przyczyny
Zaczerwienienie oczu, a dokładnie białka oczu, może mieć bardzo różne przyczyny. Niektóre z nich są dość poważne, inne – raczej banalne i niewymagające szczególnej interwencji lekarskiej. Oto szczegóły:
- Zespół suchego oka
Jeśli twoje oczy są zaczerwienione bardzo często (problem ma charakter przewlekły), to przyczyną może być zespół suchego oka. Schorzenie to może mieć dwie postaci. W jednej łzy mają nieprawidłowy skład, w drugiej są wydzielane w niedostatecznych ilościach. Wszystko to sprawia, że gałka oczna jest przesuszona, zaczerwieniona i podrażniona – można odnieść wrażenie, że pod powiekami znajduje się piasek.
Dlaczego jednak właściwie powstaje do zespołu suchego oka? Przyczyny to zazwyczaj przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, wielogodzinna praca przed komputerem bądź w oparach chemikaliów.
Dolegliwości związane z zespołem suchego oka można bardzo łatwo zniwelować – wystarczy tylko regularnie aplikować krople łagodzące świąd i nawilżające gałkę oczną. Sprawdzą się również zwykłe „sztuczne łzy”, które można kupić w aptekach.
- Choroby oka
Niestety, zaczerwienie oczu może mieć też podłoże chorobowe. Najczęstsze infekcje tej okolicy to stany zapalne spojówek (alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie wywołane przez wirusy lub bakterie czy chlamydie).
O wiele rzadziej dochodzi do zakaźnego zapalenia rogówki (na skutek bakterii, wirusów czy grzybów), zapalenia związanego z alergiami albo chorobami układowymi), keratoatii czy zespołu nawracających ubytków nabłonka rogówki.
Inne możliwe przyczyny zaczerwienia oka to nieprawidłowy wzrost rzęs (krzywo rosnąca rzęsa może nieustannie podrażniać śluzówkę albo samą gałkę oczną), podwinięcie lub odwinięcie powieki, stan zapalny brzegów powiek albo po prostu jęczmień.
- Urazy
Szczególnie niepokojące i wymagające szybkiej interwencji lekarskiej jest zaczerwienienie i ból powstałe nagle, na skutek urazu albo mechanicznego podrażnienia oka (na przykład przy pracy z odpryskującymi, drobnymi elementami). W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ możliwe jest, że w oku zalega ciało obce.
Domowe sposoby na zaczerwienienie oczu
Jeśli twój przypadek nie jest nagły i raczej nie chodzi o ciało obce, możesz spróbować pokonać dolegliwość domowymi sposobami.
Na początek spróbuj się po prostu wyspać – sen bywa najlepszym lekarstwem na wiele dolegliwości. Zamiast oglądać do późna telewizję czy czytać książkę, połóż się wcześnie.
Bardzo ważne jest również ograniczenie tzw. niebieskiego światła. Przelicz dokładnie, ile czasu spędzasz przed ekranem komputera i telefonu, a potem – w miarę możliwości, zredukuj ten czas o co najmniej jedną trzecią. Jeśli pracujesz przy komputerze, kup sobie specjalne okulary z filtrem.
Ponadto sprawdzić się mogą okłady z rumianku, zielonej herbaty oraz ze świeżego ogórka. Pamiętaj, że napary z ziół muszą być chłodne. Zmoczone nimi waciki przykładaj do oczy na około 20 minut dziennie.
Krople na czerwone oczy – byle z umiarem
W sprzedaży są specjalne krople do zaczerwienionych oczu, które błyskawicznie zamykają naczynka, przez co gałka oczna znowu zaczyna wyglądać poprawnie, a ból i pieczenie znikają. Nie można jednak stosować ich regularnie i długotrwale. Jeśli zależy ci na bezpiecznym środku do codziennego stosowania, wybierz łagodne krople nawilżające albo wspomniane już sztuczne łzy