Cytometria – informacje o metodzie

BADANIE SUROWCÓW I PRODUKTÓW PROBIOTYCZNYCH METODĄ CYTOMETRII PRZEPŁYWOWEJ

Wykorzystanie techniki cytometrii przepływowej w oznaczaniu liczby bakterii probiotycznych min. z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium jest alternatywną dla klasycznej metody hodowlanej. Celem metody jest szybkie zobrazowanie oraz dokładne rozróżnienie i zliczenie komórek żywych i martwych w kulturach bakterii. Metoda pozwala na obliczenie ilości komórek bakteryjnych w liofilizowanych kulturach bakterii na matrycach lipidowych lub glikoproteinowych, stosowanych do produkcji preparatów probiotycznych w różnych formach np. saszetki, kapsułki, zawiesiny olejowe. Metoda nie pozwala na rozróżnienie szczepów bakterii obecnych w próbce, jednak pozwala obliczyć całkowitą ilość żywych komórek baterii.

Zestaw do analizy cytometrycznej zawiera roztwór I zdolny do barwienia wszystkich komórek oraz roztwór II, który barwi tylko martwe komórki  z uszkodzoną błoną komórkową. Roztwór I ma zdolność do wnikania we wszystkie komórki (martwe i żywe), jednak żywe komórki mają nieuszkodzoną błonę, przez  którą Roztwór II nie jest w stanie przeniknąć. Dlatego połączenie tych dwóch roztworów pozwala na rozróżnienie żywych i martwych komórek.

Klasyczne metody płytkowe są technicznie proste, łatwe w wykonaniu i nie wymagają wykorzystania specjalistycznych urządzeń. Jednak konwencjonalne metody analityczne mogą wykryć tylko część bakterii żyjących w próbce. Ograniczają się one tylko do komórek zdolnych do tworzenia kolonii w warunkach wzrostu. Oznacza to, że wartości uzyskane metodą płytkową są fałszywie niskie, ponieważ tylko część mikroorganizmów obecnych w analizowanych próbkach może rosnąć na płytkach odżywczych używanych do ich oznaczenia. Komórki żywe, ale niehodowalne nie dają początku koloniom.

Nie ma jednej metodologii analitycznej, którą można by zastosować w przypadku wszystkich organizmów probiotycznych, ze względu na znaczne różnice w reakcji poszczególnych gatunków i szczepów na procedury posiewu i warunki niezbędne do uzyskania ich wzrostu na płytkach hodowlanych. Istnieje zaledwie kilka metod ISO dedykowanych analizie jakościowej probiotyków. Z drugiej strony rynek probiotyków charakteryzują liczne metody wewnętrzne opracowywane przez producentów probiotyków, które utrudniają obiektywne porównywanie ilości bakterii probiotycznych w produktach.

Zalety metody cytometrycznej :

–   ma uniwersalne zastosowanie i może być wykorzystywana niezależnie od gatunku.

–   jest metodą szybką: w ciągu 30 – 45 minut można uzyskać potrójną analizę;

–  jest również niezależna od warunków wzrostu i nie wymaga użycia najlepszej pożywki
i parametrów namnażania jako wstępnego warunku,

–   ma znacznie wyższą dokładność niż metody płytkowe,

–  nie wymaga wzrostu komórek, dzięki czemu można oznaczyć tzw. „uśpione” komórki

Cytometria Ulotka

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.