Czy wiesz, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym zarówno w Polsce, jak i na świecie? Średnie szacunki wskazują, że u każdej z nas ryzyko zachorowania wynosi 12%, przy czym trzeba pamiętać, że u niektórych kobiet, obarczonych mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2, jest ono zdecydowanie wyższe. Sprawdźmy, ile z nas ma szanse na całkowite wyleczenie i czy staramy się chronić przed rakiem piersi, pamiętając o profilaktyce.
Zachorowania na raka piersi w Polsce
Złośliwy nowotwór piersi zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pod względem częstotliwości występowania, co obrazuje poniższy wykres:
Za: „Rak piersi nie ma metryki”, raport opracowany dla firmy Braster i fundacji OnkoCafe przez DELab UW
Powyższe dane wskazują, że aż jedna piąta wśród wykrywanych u kobiet nowotworów złośliwych to właśnie rak piersi. Niestety jak dowdzą inne badania, częstotliwość występowania tego typu raka od lat systematycznie rośnie:
Za: Krajowy rejestr nowotworów
Względne przeżycie po zachorowaniu. Czy rak piersi = wyrok?
Mówi się, że „rak piersi to nie wyrok”. To prawda – biorąc pod uwagę względnie przeżycia 5-letnie, które traktowane są na równi z pełnym wyzdrowieniem, przeciętna chora ma na nie bardzo duże szanse:
Nie sposób nie zauważyć, że na tle Europy nasz wynik nie jest imponujący. Warto jednak przypomnieć, że jest on i tak wysoki w porównaniu do 5-letniego przeżycia kobiet chorujących na inne złośliwe nowotwory (46,5%).
Jaki typ nowotworu atakuje najczęściej?
Istnieje bardzo różnych typów raka piersi. Jeden z głównych podziałów dzieli te nowotwory na hormonozależne oraz te, które nie mają związku z pracą hormonów. Jak często diagnozowane są poszczególne z nich?
Za: Kampania edukacyjna nt. raka piersi Federacji Stowarzyszeń Amazonki wraz z marką Pfizer
W tym miejscu należy wyjaśnić, że rak hormonozależny ER (+), HER2(-) uważany jest za najbardziej agresywny. Z drugiej strony współczesna medycyna dysponuje coraz bardziej dopasowanymi lekami (stosuje się już hormonoterapię, chemioterapię, a taki inhibitory), dzięki czemu szanse na pokonanie choroby są całkiem duże.
Czy Polki się badają?
Lekarze od lat namawiają kobiety na regularne badania piersi – to, czy dana pacjentka będzie miała duże szanse na przeżycie, w ogromnym stopniu zależy bowiem od stopnia zaawansowania choroby. I tu pojawia się pytanie – czy Polki poddają się badaniom, które pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu?
Za: „Rak piersi nie ma metryki”, raport opracowany dla firmy Braster i fundacji OnkoCafe przez DELab UW
W całej Europie wzrasta zachorowalność na raka piersi. Jednak jedynie w Polsce rośnie również umieralność – w pozostałych krajach Europy stale zmniejsza się liczba zgonów. Niestety, dopóki dostępność do darmowych badań będzie tak ograniczona, jak do tej pory, statystyki w naszym kraju raczej się nie zmienią.