Mięta to cenione i znane zioło, które ma właściwości smakowe i lecznicze. Choć wydaje się pospolita, skrywa przed nami wiele tajemnic. Sprawdź, jakie są właściwości mięty, na co dokładnie pomaga i czy jej zażywanie może mieć skutki uboczne.
Mięta – charakterystyka
Mięta to szybko rosnąca, wieloletnia roślina o zielonych liściach i charakterystycznym, bardzo orzeźwiającym zapachu. Jest bardzo prosta w uprawie, dlatego często gości na naszych parapetach, w ogrodach i na balkonach.
Najpowszechniej stosowaną odmianą mięty jest mięta pieprzowa – to właśnie ta sprzedawana jest w sklepach ogrodniczych oraz w marketach. Kupując herbatę miętową, również kupujemy miętę pieprzową, tyle że w formie suszu.
Mniej znana odmiana mięty to ta zielona. Zazwyczaj wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków (np. jako dodatek do past do zębów czy płynów do płukania ust), a także w przemyśle spożywczym – zawierają ją na przykład miętowe cukierki albo gumy do żucia.
Inne odmiany tej rośliny to mięta polna imbirowa, długolistna, wonna czy nadwodna.
Ciekawostka! Istnieje trująca odmiana mięty, która nosi nazwę polej. To roślina, która zawiera pulegon, czyli trujący olejek eteryczny. Na szczęście roślina ta występuje niezmiernie rzadko.
Na co pomaga mięta?
Niektórzy cenią miętę za jej wyjątkowy aromat, dla innych najważniejsze jest prozdrowotne działanie tego zioła. To ostatnie jest rzeczywiście imponujące – oto, co „potrafi” niepozorna mięta.
- Zwalczanie dolegliwości żołądkowych
Mięta od setek lat stosowana jest we wszelkich zaburzeniach trawienia. Pomaga redukować bóle żołądka, likwiduje niestrawność, zwalcza zgagę, zmniejsza nasilenie kolki jelitowej, pomaga również w łagodzeniu dolegliwości wynikających z zespołu jelita drażliwego. Mogą ją stosować osoby, która mają problem z wypróżnianiem – mięta poprawia bowiem perystaltyczne ruchy jelit.
- Mięta na kaszel
Charakterystyczny, bardzo świeży aromat mięty jest nie tylko przyjemny, ale i bardzo przydatny – sprawdza się w inhalacjach przeprowadzanych w celu zmniejszenia objawów nieżytu górnych dróg oddechowych. Innymi słowy – pomaga odetkać zapchany nos i zatoki, a także redukuje nasilenie kaszlu.
Aby wykorzystać to dobroczynne działanie mięty, należy zastosować inhalację. To bardzo proste – wystarczy przygotować miskę z gorącą wodą, wlać do niej kilka kropel olejku z mięty, a następnie pochylić się nad miską na kilka minut.
- Mięta na ból głowy
Skuteczność mięty w redukowaniu bólu głowy nie jest jeszcze potwierdzona badaniami, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować ten sposób. W przypadku ewidentnych zwiastunów migreny albo już trwającego bólu należy tylko rozgnieść kilka listków mięty pieprzowej, a następnie wetrzeć je w skórę na skroniach. Połączenie tej metody z odpoczynkiem może przynieść bardzo zadowalające rezultaty.
- Mięta na wątrobę
Osoby, które cierpią na schorzenia wątroby i dróg żółciowych, także powinny wprowadzić miętę do swojej diety. Zioło to nie wyleczy poważnych chorób, ale może stanowić element terapii uzupełniającej.
Mięta – inne zastosowania
Powyższe zastosowania mięty są powszechnie znane. A oto, czego być może do tej pory nie wiedziałaś o tej wspaniałej roślinie:
- Mięta poprawia wygląd włosów
Jeśli dodasz olejek miętowy do szamponu, zlikwidujesz łupież – o ile jest on na wczesnym etapie. Regularnie stosowany olejek miętowy zwiększa również połysk włosów oraz zapobiega ich nadmiernego wypadaniu. Aby osiągnąć ostatnie z wymienionych korzyści, warto stosować płukanki z miętą.
- Mięta przydaje się w przypadku opryszczki
Przyłożony do zmiany opryszczkowej listek mięty ograniczy aktywność wirusa opryszczki, a do tego przyniesie ulgę, łagodząc świąd i przynosząc uczucie chłodu.
- Olejek miętowy na piękne usta
Jeśli twoje usta są popękane i suche, również możesz użyć mięty. Wymieszaj olejek z olejem kokosowym i regularnie nakładaj na usta – poprawę zauważysz już po jednym dniu.
Mięta – kiedy należy zachować ostrożność?
Zasadniczo nie ma żadnych wskazań do stosowania liści mięty – są bezpieczne dla osób w każdym wieku, a także dla kobiet w ciąży. Nieco inaczej wyglądają sprawy w przypadku stosowania olejku miętowego – jego nadmiar może spowodować wymioty i ból głowy, a także przyczynić się do silnych podrażnień skóry. Z tego względu nie należy ustalać jego dawkowania bez konsultacji z lekarzem.