Kwas glikolowy to jeden z najczęstszych dodatków do peelingów oraz innych kosmetyków złuszczających. To również produkt, który wykorzystywany jest podczas profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. A jednak – mimo tak powszechnego jego zastosowania, wiele z nas nie ma pojęcia, co to za substancja. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Kwas glikolowy: co to?
Kwas glikolowy to jeden z kwasów owocowych AHA. Posiada on mikroskopijne cząsteczki, dlatego wnika bardzo głęboko w warstwy naskórka – co przekłada się na jego wysoką skuteczność.
Kwas glikolowy jest pozyskiwany z soku trzciny cukrowej. Jego wielką zaletą jest zbawienne działanie na każdy typ cery oraz możliwość regulowania siły jego działania poprzez używanie produktu w różnych stężeniach.
Działanie kwasu glikolowego
Podstawowym działaniem kwasy glikolowego jest głębokie złuszczanie naskórka. Dzięki temu można uzyskać takie efekty jak:
- zwiększenie gładkości skóry,
- poprawa napięcia naskórka,
- wyrównanie kolorytu skóry,
- bardzo dokładne oczyszczenie skóry, zlikwidowanie zaskórników,
- zredukowanie blizn (zwłaszcza w przypadku preparatów o wysokim stężeniu),
- rozjaśnienie przebarwień.
Krótko mówiąc, kwas glikolowy powoduje znaczącą poprawę kondycji skóry. Jest polecany każdej kobiecie, która chce wyglądać młodziej i promienniej.
Różne stężenia kwasu glikolowego
Działanie kwasu glikolowego jest zależne od jego stężenia. Wyróżnia się trzy rodzaje produktów:
- Produkty z kwasem o stężeniu do 15%
Taki kwas działa złuszczająco, ale też nawilżająco. Efekty jego działania nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale przy dłuższym stosowaniu zdecydowanie poprawia on wygląd skóry. Produkty ze stężeniem kwasu do 15% można kupić w drogerii i stosować samodzielnie w domu.
- Produkty z kwasem o stężeniu od 20% do 35%
Takie kosmetyki mają już działanie podobne do działania bardzo mocno złuszczającego peelingu domowego. Zalecane są posiadaczkom skór tłustych, ze skłonnością do pojawiania się wyprysków. Efekty ich działania widoczne są bardzo szybko.
- Produkty z kwasem o stężeniu od 50% do 70%
Kosmetyku z kwasem o tak wysokim stężeniu z pewnością nie kupisz w drogerii – to produkty stosowane tylko i wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych. Złuszczanie naskórka po zabiegu jest bardzo silne, dlatego przez kilka dni skóra jest podrażniona.
Wskazania do stosowania kwasu glikolowego
Zastanawiasz się, czy kwas glikolowy to substancja, która będzie dla ciebie odpowiednia? Z pewnością tak, jeżeli:
- Twoja sucha jest bardzo sucha lub bardzo tłusta
Kwas glikolowy jest niezwykłą substancją o wyjątkowo uniwersalnym działaniu. Nawilży twoją suchą skórę i zmniejszy wydzielanie sebum w przypadku skóry tłustej.
- Masz trądzik
Jeżeli na twojej skórze dość często pojawiają się zmiany trądzikowe, to również powinnaś rozważyć stosowanie kwasu glikolowego. Z pewnością ograniczy on pojawianie się nowych zmian i zmniejszy widoczność starych blizn.
- Chcesz pozbyć się zmarszczek
Jeśli nie chcesz poddawać się procesom starzenia bez walki, zapisz się na zabieg z użyciem kwasu glikolowego. Już po pierwszym razie zauważysz znaczne spłycenie zmarszczek i zwiększenie napięcia skóry.
- Chcesz zlikwidować przebarwienia
Wraz z wiekiem na skórze pojawia się coraz więcej przebarwień. Jeśli chcesz je zlikwidować, udaj się do gabinetu kosmetycznego na zabieg z użyciem kwasy glikolowego. Nieestetyczne plamy bardzo staną się tylko wspomnieniem.
Kwas glikolowy: przeciwwskazania
Niestety nie każda z nas może cieszyć się działaniem kwasu glikolowego. Nie stosuj go, jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, cierpisz na alergie skórne lub choroby autoimmunologiczne, masz opryszczkę albo jakiekolwiek nadżerki/stany zapalne w obrębie skóry.