IBS, czyli zespół jelita wrażliwego. Na czym polega ta przypadłość i jak się objawia?

IBS to skrót od Irritable Bowel Syndrom, co można przetłumaczyć jako zespół jelita wrażliwego. Jest to przewlekłe schorzenie, którego istotą są zaburzenia pracy jelit. IBS nie jest chorobą śmiertelną, ale może pogorszyć jakość życia osoby chorej. Na szczęście wystarczy odpowiednia dieta, by znacząco zredukować nasilenie objawów.

IBS – na czym polega?

IBS, czyli zespół jelita wrażliwego, jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń układu pokarmowego – szacuje się, że dotyka nawet około 30% populacji, przy czym jego objawy zazwyczaj występują u osób młodych, po 20-tym roku życia.

Za główne przyczyny występowania przypadłości uważa się zaburzenia w obrębie flory jelitowej wynikające z nieodpowiedniej diety oraz siedzącego trybu życia. Niekorzystne zmiany w działaniu jelit mogą wynikać również z długotrwałego przyjmowania leków (np. antydepresyjnych, antybiotyków i innych). Oczywiście IBS może wystąpić również u osób, które musiały poddać się operacji w obrębie przewodu pokarmowego. Coraz częściej mówi się także, że IBS jest zaburzeniem psychosomatycznym, który ma związek z długotrwałym obniżeniem nastroju czy wysokim lękiem.

Objawy zespołu jelita wrażliwego

Objawy IBS to wszelakie przypadłości odczuwane w obrębie jelit i związane z wypróżnianiem. Najczęściej są to:

Mniej charakterystyczne objawy zespołu jelita drażliwego to:

Jak zdiagnozować IBS?

Należy pamiętać, że symptomy zespołu jelita wrażliwego są podobne do objawów wielu innych, o wiele bardzo groźnych chorób – na przykład do symptomów nowotworu jelita grubego, żołądka czy trzustki albo do choroby Leśniowskiego-Crohna. Objawy alarmowe, które mogą wskazywać, że chodzi o coś poważniejszego niż IBS, to:

IBS diagnozuje się drogą wykluczenia. Konieczne jest przeprowadzenie gastroskopii oraz kolonoskopii, u kobiet dodatkowo wskazane jest badanie ginekologiczne (fizykalne oraz USG). Jeśli badania te nie wskazują na występowanie innych chorób, wówczas stwierdza się, że objawy odczuwane przez pacjenta wynikają z zespołu jelita drażliwego.

Leczenie zespołu jelita wrażliwego

W leczeniu IBS główną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Oto jej najważniejsze zasady:

Dodatkowo wskazane jest codzienne przyjmowanie probiotyków. Leki (ryfaksymina alfa, loperam  czy makrogole) stosowane są jedynie w niektórych przypadkach i jedynie ze wskazania lekarza.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.