Zaburzenia świadomości, śpiączka, a nawet śmierć – to możliwe skutki pomijania dawek insuliny przez osobę chorującą na cukrzycę. Czy możliwe jest zatem, aby ktoś robił to celowo? Tak – jeśli bardziej od własnej zdrowia ceni szczupły wygląd. Czym jest diabulimia, kto jest na nią narażony i jak się ją leczy?

Czym jest diabulimia?

Termin „diabulimia” to połączenie słów „diabetes” (z ang. cukrzyca) oraz „bulimia”. Pojęcie to określa zaburzenie, którego istotą jest pomijanie dawek insuliny przez osobę chorą na cukrzycę. Dzięki temu wkrótce po posiłku dochodzi do hiperglikemii, a następnie do nadmiernego wydalenia glukozy z moczem. Organizm spala tłuszcz i tkankę mięśniową, wskutek czego nie dochodzi do wzrostu wagi.

Wbrew pozorom diabulimia nie jest rzadkim zjawiskiem – szacuje się, że na pomijanie dawek insuliny decyduje się nawet co dziesiąta nastolatka chorująca na cukrzycę.

Jak groźna jest diabulimia?

Diabulimia jest niezwykle groźną chorobą – nieleczona może doprowadzić do śmierci. W jaki sposób organizm reaguje na nieprawidłowe poziomy cukru?

Jak rozpoznać diabulimię o bliskiej osoby?

O tym, że bliska osoba może cierpieć na diabulimię, będą świadczyły następujące sygnały:

U większości osób chorych na diabulimię występują również typowe dla bulimii symptomy psychiczne. Są to:

Jak leczy się diabulimię?

Leczenie diabulimii jest – niestety, bardzo trudne. Wyzwaniem jest już przekonanie osoby chorej, że powinna poddać się leczeniu. Strach przed „wyzdrowieniem”, a tym samym przed przytyciem, jest dla wielu dziewcząt i kobiet niemal paraliżujący.

Niemniej warto wiedzieć, że terapia tego zaburzenia jest wieloaspektowa. Koniecznie jest nie tylko regularne odwiedzanie psychologa i diabetyka, ale – w wielu przypadkach – również zażywanie leków antydepresyjnych (antydepresanty hamują zaburzenia lękowe, które często występują w przebiegu zaburzeń odżywiania).

Szukając pomocy dla osoby cierpiącej na diabulimię, warto skupić się na doświadczonych specjalistach – szczególnie przydatny będzie psycholog-dietetyk albo dietetyk z uprawnieniami psychoterapeuty.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.