Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbólowych

5 września 2007 w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, ul. Ząbkowska 41 w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa organizowana w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Lek bezpieczny” na temat bezpieczeństwa stosowania leków przeciwbólowych

W Konferencji wzięli udział:

– dr n. farm. Elżbieta Wojtasik, wiceprezes Urzędu
– dr n. med. Józef Meszaros z Zakładu Farmakologii Akademii Medycznej w Warszawie, który wygłosił prelekcję na powyższy temat. Konferencję poprowadził dr n. med. Wojciech Łuszczyna – koordynator kampanii „Lek bezpieczny”.

Leki przeciwbólowe to ta grupa produktów leczniczych, po które sięgamy niezwykle często. Ból z jednej strony jest sygnałem dobroczynnym dla człowieka, pełni bowiem rolę sygnalizacyjną, bywa pierwszym objawem choroby, co umożliwia jej szybką i prawidłową diagnozę. Jednak ból przewlekły, szczególnie towarzyszący chorobom nowotworowym, czy uogólnionym zapalnym (np. stawów) może być nie do zniesienia dla pacjenta.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), drabina analgetyczna dzieli się na następujące trzy grupy.
I – nieopioidowy lek przeciwbólowy plus lek wspomagający
II – słaby opioid plus lek przeciwbólowy plus lek wspomagający
III – silny opioid plus nieopioidowy lek przeciwbólowy plus lek wspomagający.
Najczęściej używanymi lekami przeciwbólowymi są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz nienarkotyczne analgetyki. Stosowane w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami mogą wywoływać wiele niepożądanych działań.

Przewód pokarmowy

Nerki

Wątroba

Szpik

Krzepnięcie

Ototoksyczność

Stosowanie leków przeciwbólowych przez 3-4 dni nie jest niebezpieczne, zaś branie ich przez dłuższy czas może być bardzo szkodliwe. Niektóre leki mogą powodować zwyżkę ciśnienia, szczególnie u osób starszych po 65 r. ż , jeśli zażywają aspirynę. Niektóre NLPZ mogą hamować działanie leków przecwnadciśnieniowych. Zawsze bezpieczniejsze są te leki które Nie wywołują krwawień lub dają krwawienia bardzo małe. Ważną kwestią dla pacjenta jest dokładne przeczytanie ulotki załączonej do danego leku oraz sprawdzenie daty ważności. Nie należy kupować leków na bazarach, od domokrążnych sprzedawców itp., a nabywać leki wyłącznie w aptece. W Polsce i całej Wspólnocie Europejskiej reklamy w mediach mogą dotyczyć tylko leków nabywanych bez recepty. W czasie zażywania leków należy je popijać czystą wodą, nie żadnymi innymi napojami, zgłasza nie powinno się używać do popijania soków owocowych. Podczas zażywania leków należy się powstrzymać od picia soku grapefruitowego, a przy niektórych lekach także żurawinowego.

Źródło – „Leki Współczesnej Terapii w Polsce” nr 5/2007.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.