Bergamotka – czym jest i jak ją stosować?

Bergamotka, zwana też zieloną pomarańczą, to owoc z rodziny cytrusów. Nie jest szczególnie popularna w polskich domach, a szkoda – ma ona bowiem liczne właściwości prozdrowotne. Kiedy i jak warto ją stosować?

Bergamotka – czym właściwie jest?

Bergamotka to owoc, który przypomina połączenie cytryny i limonki. Ma grubą, żółto-zieloną i bardzo pofalowaną skórkę oraz cierpki miąższ w kolorze zielonym. Z uwagi na gorzki smak nie spożywa się jej samej w sobie – jak na przykład cytrynę, ale robi się z niej między innymi olejki.

Owoce bergamotki nie są w naszym kraju zbyt popularne – a szkoda, ponieważ mają fantastyczny skład. Zawierają między innymi żelazo, cynk, fluor, potas, wapń, sód, witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, a także całe mnóstwo antyoksydantów. To właśnie ten bogaty skład sprawia, że bergamotka charakteryzuje się szerokim działaniem prozdrowotnym.

Bergamotka – wpływ na układ pokarmowy

Jeśli często cierpisz na przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, olejek z bergamotki może ci pomóc. Stymuluje on produkcję soków żołądkowych oraz poprawia trawienie, co przekłada się na lepszą pracę żołądka oraz jelit. W efekcie zmniejsza się nasilenie bólu brzucha, wzdęć czy zaparć.

Bergamotka na stres

Bergamotka ma fantastyczny, orzeźwiający zapach, dlatego często stosowana jest do aromaterapii. Woń olejku z bergamotki uspokaja, relaksuje i pomaga zwalczyć stres oraz uczucie niepokoju. Jeśli więc często czujesz się zdenerwowana i zestresowana, rozważ zakup olejku do aromaterapii. Możesz też sięgnąć po suplementy diety zawierające ekstrakt z owoców bergamotki.

Bergamotka – pomocna w walce ze zmianami w jamie ustnej

Nie bez powodu olejek z bergamotki bywa dodawany do preparatów do płukania jamy ustnej. Owoc ten ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu pomaga w zachowaniu higieny, co z kolei przekłada się na zdrowie dziąseł i zębów. Wiadomo też, że olejek z bergamotki może pomóc w redukowaniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz uszkodzeń błony śluzowej.

Bergamotka a poziom cholesterolu

Badania wskazują, że dzięki swojemu doskonałemu składowi bergamotka może przyczyniać się do obniżania poziomu złego cholesterolu. Osoby, u których stwierdza się zbyt wysoki poziom cholesterolu LCL, powinny sięgać przede wszystkim po sok z bergamotki – zawiera on między innymi cenną melitydynę.

Bergamotka na przeziębienie

Jeśli często „łapiesz” przeziębienie, również może pomóc ci właśnie bergamotka. Nacieranie olejkiem klatki piersiowej lub skóry pod nosem pomaga w łagodzeniu kaszlu oraz ułatwia oddychanie. Inną formą leczenia z użyciem tego olejku, również pomocną w stanach przeziębienia, jest aromaterapia.

Bergamotka na skórę

Na końcu warto wspomnieć, że bergamotka ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze – może być zatem pomocna w niwelowaniu stanów zapalnych skóry oraz zmian wynikających z zarażenia drożdżakami. Osoby cierpiące na różne stany zapalne w obrębie skóry mogą stosować zarówno olejek z bergamotki, jak i kosmetyki, które go zawierają (toniki, mydła, kremy).

Olejek z bergamotki – kto nie powinien go stosować?

W zasadzie nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania olejku z bergamotki. Wiadomo natomiast, że nie należy go łączyć z innymi lekami (np. przeciwtrądzikowymi) czy stosować jako jedyny lek np. w przypadku zapalenia płuc albo grzybicy skóry. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy preparat ten jest dla ciebie wskazany, zapytaj o zdanie swojego lekarza.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.