Ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia bardzo zwiększa się po przekroczeniu przez kobiety 45. roku życia. Do najpowszechniejszych schorzeń kardiologicznych należą udar mózgu, zawał mięśnia sercowego i miażdżyca naczyń. O skali problemu świadczą dane statystyczne – codziennie z powodów sercowo-naczyniowych umiera w Polsce 476 osób (226 mężczyzn i aż 250 kobiet). W 2013 roku zmarło 91 tysięcy Polek, a przyczyną 55% zgonów były choroby układu krążenia. Dlatego też współczesna medycyna obala powoli mit mówiący o nowotworach jako pierwszej przyczynie zgonów wśród kobiet. Wobec zagrożenia, jakie stanowią choroby układu krążenia, coraz większą uwagę zwraca się na profilaktykę i edukację kobiet, a także na zalety suplementów diety, które pozwalają poprawić funkcjonowanie organizmu.
Jest wiele czynników, które negatywnie wpływają na zdrowie kobiety, a fakt, że panie coraz częściej zapadają na choroby krążenia, powinien stanowić punkt wyjścia dla intensywnej profilaktyki tych schorzeń. Kobieta w XXI wieku jest narażona na choroby układu krążenia ze względu na: palenie tytoniu, niską aktywność fizyczną, otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemię sprzyjającą rozwojowi miażdżycy.
Kobiety przekraczające 45. rok życia, wkraczające w okres peri- i menopauzy, bardzo często zapominają o sobie, lekceważą w natłoku codziennych obowiązków symptomy docierające z organizmu. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, że właśnie w tym okresie życia dochodzi do zaburzeń gospodarki lipidowej, co przejawia się zwiększonym poziomem cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów we krwi oraz spadkiem poziomu HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”). Wpływa to na przyspieszenie rozwoju miażdżycy naczyń, a także zaburzenia w gospodarce węglowodanowej: zmniejsza się wrażliwość na insulinę i występuje otyłość brzuszna, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju cukrzycy. Nie zostało jednak nigdzie udowodnione, że każda kobieta po 45. roku życia jest narażona na wystąpienie wyżej wspomnianych chorób. Niezwykle istotne, mimo pierwszych objawów starzenia się organizmu i pojawiania się wielu zmian hormonalnych, jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, dbanie o własne zdrowie i właściwe odczytywanie niepokojących sygnałów dochodzących z wnętrza naszego organizmu. Takie sygnały to między innymi: kołatanie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, wysoki poziom cholesterolu całkowitego czy bóle serca.
Nasze serce pracuje 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę. Nie odpoczywa nigdy, musi być więc zdrowe i silne nie tylko dla nas samych, ale i dla naszej rodziny. Jednym ze sposobów na to, by pomóc własnemu sercu, jest stosowanie sprawdzonych suplementów diety. Jednym z takich preparatów jest opracowana specjalnie dla kobiet po 45. roku życia Novocardia Lady 45+.
Novocardia Lady 45+. doskonale spełnia oczekiwania samej kobiety, jak również jej ciągle zmieniającego się organizmu. Zastosowane w preparacie innowacyjne składniki, takie jak kwasy omega-3, witamina K, witamina D oraz monakolina K, dodatkowo podnoszą rangę tego produktu. Substancje te wpływają niezwykle korzystnie na stan układu sercowo-naczyniowego. Kwasy omega-3 obniżają ciśnienie tętnicze krwi, co zapobiega incydentom udarów mózgu czy zawałom mięśnia sercowego, mają ponadto działanie antyarytmiczne, antyagregacyjne i przeciwzapalne. Monakolina K – nazywana „naturalną statyną” jest związkiem zalecanym i rekomendowanym przez Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności, a dzięki swym naturalnym właściwościom powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. O szczególnym znaczeniu witamin dla zdrowia kobiet wiemy wszyscy, warto jednak przypomnieć, że zawarte w preparacie Novocardia Lady 45+ witaminy D i K obniżają ciśnienie tętnicze krwi i przyczyniają się do zmniejszenia ilości procesów zapalnych w organizmie. Natomiast witamina K dystrybuuje wapń, którego niedobory przyczyniają się do kalcyfikacji naczyń, co w konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia przepływu krwi w naczyniach doprowadzających krew do serca i zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia.
Przyjmowanie suplementów diety to jednak nie wszystko. Szczególnie kobiety po 45. roku życia powinny zwracać uwagę na różnorodność stosowanej przez siebie diety. W natłoku codziennych obowiązków i pędzie życia bardzo często zapomina się o tym, co znajduje się na talerzu. Według najnowszych standardów opracowanych przez Polskie i Europejskie Towarzystwa Żywieniowe, każdy posiłek, a najlepiej, by było ich 4-5 dziennie, powinien dostarczać organizmowi odpowiedniej porcji witamin i składników mineralnych, zawartych głównie w świeżych warzywach, owocach, ale również w dobrej jakości żytnim pieczywie, rybach, chudym mięsie czy nasionach roślin strączkowych. Warto pamiętać, że od tego, jak przygotujemy własny organizm do trudów jesieni życia, zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie w tym niełatwym okresie.