Czy probiotyki mogą zwalczać depresję?

Probiotyki, czyli żywe kultury bakterii oraz drożdży, najbardziej znane są ze swojego korzystnego wpływu na pracę jelit oraz układu odpornościowego. Najnowsze badania wskazują jednak, że ich dobroczynne działanie może być o wiele szersze – mianowicie okazuje się, że probiotyki mogą być pomocne w leczeniu depresji.

Probiotyki w leczeniu depresji – zaskakujące doniesienia z badań

Od dawna wiadomo, że probiotyki są niezbędne dla prawidłowego działania jelit oraz całego układu pokarmowego, a także że mają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Najnowsze badania wskazują ich kolejną zaletę – mianowicie, mogą one pozytywnie wpłynąć na leczenie depresji, przyczyniając się do szybszego ustępowania objawów choroby.

Informacja na ten temat pojawiła się w 2020 roku w magazynie „BMJ Nutrition, Prevention & Health”. W publikacji opisano wyniki badań trwających w latach 2003-2019, które przeprowadzano na dorosłych osobach cierpiących na depresję. Osoby te przyjmowały probiotyki różnego rodzaju i w różnych dawkach (od 2 do 20 miliardów bakterii probiotycznych). Ogólnie zastosowano 12 szczepów probiotyków, z których aż 11 powodowało zmniejszenie objawów depresji u osób poddanych badaniom.

Do podobnych wniosków doszedł zespół badawczy z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersyteckiej Kliniki Psychiatrycznej w Bazylei, którego badanie zostało opisane w magazynie „Translational Psychiatry”. Badacze zbadali łącznie 47 osób. Wszyscy oni leczeni byli lekami przeciwdepresyjnymi, dodatkowo 21 osób przyjmowało probiotyki w dużych dawkach, a 27 – placebo. U wszystkich pacjentów stwierdzono zmniejszenie objawów depresji, ale u tych, którzy przyjmowali również probiotyki, poprawa była większa.

Probiotyki na depresję – jak je zażywać?

Badania wskazują, że probiotyki mogą pomóc w leczeniu depresji. Czy jednak można przyjmować je na własną rękę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że choć probiotyki mogą być zażywane codziennie, należy przestrzegać zaleceń umieszczonych w ulotce danego preparatu. Badania nad wpływem probiotyków w dużych dawkach na leczenie depresji są obiecujące, nie wolno jednak decydować o takiej terapii samodzielnie – należy w tej sprawie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Jeśli lekarz uzna, że probiotykoterapia jest dobrym pomysłem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

koniecznie jest systemowe działanie – poza przyjmowaniem probiotyków należy pamiętać o zażywaniu antydepresantów, psychoterapii oraz zdrowej diecie i codziennym ruchu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.